- Volvo Penta
-
by 2GOOD
Съвършеният докинг не е мит. Идеалното “паркиране” на Вашата лодка не е невъзможно. Спирането на док изисква внимание, а с течение на времето и опита процедурата става все по-лесна и по-лесна. Все пак съществуват и някои тънкости! В следващите редове ще откриете съветите на експертите от Volvo Penta At Sea за лесен и безопасен докинг на яхта!
Подгответе своята яхта за докинг
Преди да се приближите до дока, подгответе лодката си, като се уверите, че калниците ви са поставени, въжетата ви са правилно закрепени и оборудването ви е прибрано. Това ще ви помогне да избегнете всякакви разсейвания или закъснения в последната минута при докинг на лодка.
Приближавайте се постепенно и под ъгъл
Приближавайте се към дока постепенно и под лек ъгъл. Този подход ще Ви осигури постоянен контрол над лодката. Подавайте леко скорост, за да елиминирате риска от потенциална повреда на яхтата или щети по самия док.
Следете внимателно вятъра и течението
Винаги следете вятъра и течението и коригирайте подхода си спрямо тях. Насочете се към вятъра и позволете на течението да Ви помогне в процеса на скачване.
Продължете бавно и планирайте докинга
Продължавайте бавно, отделете време, за да планирате и изпълните внимателно процеса на докинг. Винаги мислете с няколко стъпки напред. Прибързването може да доведе до инциденти и нежелани щети.
Използвайте сетивата си
Наблюдавайте заобикалящата Ви среда и използвайте сетивата си, за да насочите правилно плавателния съд. Слушайте звука на водата, която преминава покрай корпуса на лодката, усетете движението на яхтата – дали е подпомагана, възпрепятствана или отклонявана от вятъра и течението.
Спазвайте безопасна дистанция
Същите правила за безопасна дистанция, които важат на пътя, важат и при докинг на яхта. Дръжте отстоянието от други лодки, препятствия, както и от самия док. Това ще Ви даде достатъчно място за маневриране и избягване на сблъсъци.
Резервният план е задължителен
Винаги имайте резервен план, в случай че нещо се обърка. Пазете в ума си маршрутите си за евакуация, подгответе допълнителни въжета и бъдете готови да прекъснете скачването, ако е необходимо.
Обезопасете яхтата след докинг
След като лодката Ви е в желаната позиция, е време да я закрепите с въжета за акостиране. Когато оставяте лодката си без надзор, винаги проверявайте отново дали връзките за акостиране са здраво закрепени, за да предотвратите инциденти или щети.
Практика, практика, практика!
Докингът може да бъде предизвикателство, а универсални съвети просто няма. Техниките за акостиране варират в зависимост от плавателния съд, марината и др. Ето защо е от съществено значение да практикувате при различни метеорологични и водни условия, за да развиете уменията си за докинг и да придобиете увереност. Практиката ще Ви помогне да предвидите потенциални проблеми, да разберете възможностите на Вашата лодка и да усъвършенствате техниката си за докинг. С времето и практиката ще овладеете изкуството да закачвате яхтата си безопасно и ефективно.
Улеснете се с Volvo Penta Assisted Docking
- Включете Volvo Penta Assisted Docking: Когато се приближите до докинг станцията, активирайте Volvo Penta Assisted Docking системата. Интуитивната функция за асистиране използва GPS и усъвършенствани сензори за определяне на позицията, скоростта и посоката на лодката, което прави скачването безопасно и лесно.
- Управлявайте с увереност с помощта на докинг джойстик: С лесния за употреба джойстик Volvo Penta насочете вашия плавателен съд без усилие към дока. Системата за асистирано скачване автоматично противодейства на вятъра и течението, което Ви позволява да се концентрирате върху точността и контрола.
С Volvo Penta Assisted Docking овладяването на съвършения докинг е не просто лесно, но и изключително вълнуващо преживяване. Системата Ви позволява да почувствате власт над плавателния съд, лекота при маневриране и експертиза, която иначе би коствала години!
Belissima Marine е оторизиран дистрибутор и сервиз на Volvo Penta At Sea в сегмент Leisure. Направете запитване за ремонт, поддръжка, оборудване или преоборудване на Вашата яхта през нашата контактна форма.